Д-р Христов: Грип тип Б набира сила и протича много по-тежко при децата
“По – огромният брой заболели, постъпващи за обзор и лекуване сега с респираторни вируси или с грип са децата, посещаващи детски градини и ясли и учениците, изключително тези в предучилищната възраст.
Заболяването сега набира мощ, а там където родителите не желаят да бъдат имунизирани децата им с главните ваксини от Имунизационния календар, болестта протича доста по-тежко, от време на време се стига и до съдбовни случаи ”, сподели за БНР д-р Йордан Христов, кардиолог и общопрактукуващ доктор в Медицински център на УМБАЛ “Лозенец ”.
“Постъпват сега най-вече пациенти с респираторни и сърдечни болести, като за благополучие се наблюдава отстъпване на Covid пандемията. Нормално е в Китай да има повече случаи на болни с Covid -19, тъй като и популацията там е в пъти по-голямо.
Това, което тук у нас ме тормози, е по-големият брой хора, постъпващи с грип вид А и грип вид Б.
Новият вид Б протича по-тежко, по-дълго, с по-висока температура, мускулни болки, кашлица, симпотимите по-бавно отшумяват, може да се каже и, че при него по-често се стига и до затруднения. При малките деца изключително се следи и по-тежко протичане и с по-висока температура. Това кара хората да търсят и второ мнение, по-често да посещават и експерт.
В момента тип Б настава по-яростно.
Най-притеснителните затруднения са пневмония в дясната част на белия дроб – дясностарен вид пневмонии. те бяха доста присъщи за Covid инфекциите. Затова първото нещо, което вършим в сегашната напрегната грипна конюнктура, е да пращаме пациентите първо да си създадат от комбинираните тестове – с цел да не се стига до нервности, да се знае дали е грип или Covid, и да можем да стартираме най-точното лекуване и да са спокойни и хората ”, сподели доктор Христов.
Той показа още, че определено специалистите и персоналните лекари са затруднени без тест по какъв начин да подходят при изписването на терапия, поради другите вирусни инфекции, които върлуват в този момент. Затова пробата е от първостепенно значение, по-късно идва образната диагностика или кръвните проучвания.
“И нашата процедура е доста натоварена. Имаме към 3000 пациенти, но обстановката, изключително в София е доста натоварена и обичайно през зимните месеци се стига и до паника…
Заболяването в момената варира много – заболели са и най-малките деца, и най-възрастните. Но поради контакта на тези групи с хората в дейна възраст, в последна сметка боледуват и те – работещите и във възраста 40 – 45 години. Защото болестта се препредава.
Не можем към момента да си разбираем, защо по-често в дясната част на белия дроб се появява тази пневмония като усложение. Но е несъмнено, че пациентите, които по-често доближават до затруднения след вирусна зараза това са с съпътстващи болести, като сърдечно-съдовите,с ритъмно проводна нарушавания,но най-застрашени от грипната вълна са пациентите с ХОБ (хронична обструктивна белодробна болест на сърцето), с астма и с белодробни болести, с дихателна непълнота.
Тези пациенти, които са си сложили ваксина – противогрипа, срещу Covid- 19, децата с цялостен цикъл на Имунизационен календар, боледуват по-леко, съобщи още доктор Йордан Христов от УМБАЛ “Лозенец ”.
Според доктор Христов голяма е разликата по какъв начин протичат болесттите при имунизирани и при неимунизирани пациенти.
При неимунизирани те протичат много нападателно, развиват се доста тежки признаци, при децата може с гърчове, а при възрастните с пневмонии, и пациентите доста по-тежко го претърпяват. А НЗОК е осигурила безвъзмездни ваксини за най-възрастните хора против грип, а за дребните деца безвъзмездни ваксини от Имунизационния календар.
При нас идват имунизирани възрастни хора против грип и при тях протича единствено с хрема, недоволства на горните дихателни пътища и болки в гърлото.
Д- р Христов разяснява и темата за изчезналите медикаменти Пулмикорт и Вентолин, както и антибиотици. По думите му повода за това е, че доста от родителите, които са привикнали с тези лекарства за дихателните пътища при децата, през змата се презапасяват.
“Всяка зима и при всеки взрив на пандемия изчезват медикаменти. Едната прична е в презапасяването, другата липса на задоволително складови наличия, или експорта на тези медикаменти към други страни. Но аптечната мрежа е доста огромна и в случай че нещо изчезне, то ще е за къс интервал ”, сподели доктор Христов.
По отношение на антибиотиците и дали има дефицит в аптечната мрежа, той уточни, че постоянно има заместители на даден тип антибиотик, доста от тях са и широкоспектърни и би могло да се размени едно лекарство с друго,което иам същите характерности. Проблемът е, че се лекуват вирусни инфекции с антибиотици, което е погрешно и не би трябвало да се прави.
“Проблем с антибитоците не съм следил. Може в някоя дребна аптека да липсва даден антибиотик, само че постоянно има опция да се размени с различен, само че със същата дейна съставна част, това фармацевтите го знаят ”, разясни общопрактикуващият доктор.
“По въпроса за обезпечаването на кревати за хоспитализация на децата с респираторни болести, постоянно може да се преструктурират кревати и да се откри излаз. От друга страна във връзка с огромния напор от заболели – има случаи, в които детето късно се води в болница, лекува се в къщи, по телефона, изчаква се, а то се утежнява.
Има я и другата обстановка – детето е единствено със сополи, само че родителите желаят да го хоспитализират. А то има създадена здравна политика в този аспект – първо се насочваш за обзор при общопрактикуващия доктор на детето, или към МЦ, в случай че е в неработен ден или през нощта, тогава експерт преценя дали това дете е да болница. В множеството случаи родителите водят непосредствено в болница децата, или в незабавната помощ, тоест не се прави триаж и става струпване на хора…А съставът на лекарските екипи не е безкраен…
Това, което бих посъветвал родителите, когато детето е болно, да останат спокойни. Защото и аз, и сътрудниците ми следим, че родителите идват все по-често паникьосани и изнервени, без значение какво е болестта, желаят всичко да се случи на момента. Което е разбираемо за един родител, само че медицината не е устроена по този начин. Има базисни неща, които би трябвало да се съблюдават – диагностика, проучване и така нататък
От началото на последваща седмица в УМБАЛ Лозенец ще бъдат налични и постковидпакети, от които ще могат да се възползват пациенти, прекарали коронавирусната зараза и прекарали грип. Причината е, че се оказва, че доста от затрудненията на Covid – 19 се оказват дълготрайни. Затова пациените е добре да се проследят месеци след прекараното заболяване, тъй като то може да е довело до утежняване на техни предществащи съществени болести – сърдечно-съдови, на дихателната система или ендокринни.
Най-честото усложение след Covid- 19 са аритмиите или така наречен предсърдно мъждене. Следват хипертония, дихателна непълнота, зной, астматични пристъпи, неврологични и мозъчно съдови произшествия и тромбооборазуването.
Защото най-лошото нещо на едно вирусно заболяване е инвалидизацията, до която може да докара. И това желаеме да избегнем и сме си го сложили като цел в Медицински център – Лозенец – профилактиката на нашите пациенти, както и качественото проследаване на изписаните от болница Лозенец пациенти.
Пакетите са създадени след изчерпателен консилиум от мултидисциплинарен екип от болница “Лозенец ”. В тях има разширени кръвни биохимични проучвания, образни проучвания на сърдечно-съдовата и белодробната система.
Д-р Христов чака, ако няма изненади, грипната вълна да завърши в края на февруари и началото на март.
Д-р Йордан Христов е експерт кардиолог в София с над 8 години опит с ползи в региона на лекуването на хипертония, ритъмно-проводни нарушавания и други Извършва ехокардиография (ЕхоКГ), холтер мониториране, ЕКГ холтер. Ехографска диагностика на болести на периферните съдове.
Завършва Медицински университет София през 2014 година Своята компетентност Кардиология придобива през 2019 година след специализация в УМБАЛ “Света Анна ” София в един от трите Европейски центъра за следене и лекуване на Артериалната хипертония в България, сертифицирани от Европейското сдружение по Хипертония.
В интервала от 2015 година до 2017 година доктор Христов работи в Клиника по Кардиология – натоварен бранш към УМБАЛ “Света Анна ” София.
От 2017 година 2020 година Работи в клиника по Вътрешни заболявания при УМБАЛ “Св. Анна ” София. От 2020 година практикува в УМБАЛ “Лозенец ”, а до 2022 година работи в МЦ по сърдечно-съдови болести в София. Към момента е част от екипа експерти на МЦ Гея Мед, София и МЦ Дупница и приема пациенти в кардиологичен кабинет в Благоевград. Владее британски и съветски език.